כל מי שיש לו ילדים, יודע שמהרגע שהם נולדים, נולדת יחד איתם גם הדאגה. הוא אוכל מספיק? נפלה לו השמיכה? איך הוא מסתדר בגן? הגדולים בבית הספר לא מציקים לו? מתי הוא ישתחרר כבר מהצבא? מה הוא עושה עכשיו בהודו או קולומביה?...

 

לדאגות האלו מצטרפת גם הדאגה לעתידם הכלכלי. עם יוקר המחיה ומחירי הנדל״ן, מה אנחנו יכולים לעשות היום כדי לשפר את מצבם הכלכלי בעתיד?

 

המדינה חוסכת לנו


החל מתחילת שנת 2017 פתח הביטוח הלאומי תכנית חיסכון אישית לכל ילד, במטרה לאפשר לכל ילד להתחיל את חייו הבוגרים עם סכום כסף התחלתי. הכסף יועבר לחיסכון שינוהל על שם הילד בבנק או בקופת גמל, בהתאם לבחירת ההורים.

 

אפשר להוסיף 50 ₪ לתכנית זו, מקצבת הילדים, כך שהסכום הנחסך יוכפל. אומנם, על פניו נראה שאין יתרון משמעותי בהפקדה נוספת, כאשר ניתן לחסוך את הסכום הזה או כל סכום אחר באופן עצמאי, אבל מחקרים בכלכלה התנהגותית מראים שיש לנו נטייה לבזבז את הכסף ולא לחסוך אותו.

 

הסכום שיהיה לילדיך בסוף התקופה תלוי כמובן בבחירות לגבי מקום ההשקעה והמסלול, אבל שר האוצר הצהיר כי ״התוכנית תאפשר למי שהגיע לגיל 18 להתחיל את חייו הבוגרים עם 20 אלף שקל ביד ולפתוח בפניו הזדמנויות חדשות״.

כאן תוכל להיכנס לאתר הביטוח הלאומי  ולבחור בקופת גמל להשקעה או בחיסכון בבנק.
 

 

ומה קורה כשהילד גדל?


כשימלאו לילדך 18 שנים, הוא ייהנה ממתנה נוספת מהביטוח הלאומי, מענק בסך 500 ש"ח לחיסכון, ויוכל למשוך את כל הכסף, אבל רק עם אישור של ההורים. אם תתאפקו עד גיל 21, הוא ייהנה מעוד 500 ש״ח מהביטוח הלאומי ויוכל למשוך את הכסף בעצמו.
דמי הניהול על החיסכון ישולמו על ידי הביטוח הלאומי עד שהילד יגיע לגיל 21. לאחר גיל 21 ייגבו דמי הניהול מחשבון החיסכון.

 

חיסכון בבנק או בקופת גמל

 

אם בחרת בקופת גמל להשקעה, תצטרך לבחור בין מגוון מסלולי השקעה (סיכון מועט, בינוני, מוגבר ועוד), והחיסכון של הילד שלך יושפע מהתשואה שתושג במסלול ההשקעה הנבחר.

 

אם בחרת בחיסכון בבנק, הכסף ייחסך בתכנית חיסכון שתבחרו, והכספים יישאו בריבית שתהיה ידועה מראש בהתאם למסלול החיסכון הנבחר.
אם בחרת בקופת גמל, תוכל בכל עת להעביר את כספי החיסכון מקופת גמל אחת לקופת גמל אחרת (מתוך הקופות שנבחרו) או לשנות את מסלול ההשקעה שנבחר. אם בחרת בבנק, הכסף יישאר באותו מקום עד תום התקופה.

 

מסלולי החיסכון יבטיחו כי הילד יקבל בסוף תקופת החיסכון לכל הפחות את כספי ההפקדות (סכום הקרן) שנצברו לזכותו.
אם לא בחרת היכן ינוהל החיסכון, הוא ינוהל במסלול ברירת מחדל:

  • ילדים עד גיל 15 – חיסכון בקופת גמל במסלול סיכון מועט
  • ילדים מעל גיל 15 – חיסכון בבנק במסלול ריבית קבועה צמודה ללא תחנות יציאה

 

חיסכון נוסף


אחד הדברים החיוביים במהלך, הוא העלאה למודעות של חשיבות החיסכון לעתיד הילדים. אצל רבים מאתנו הרעיון לחסוך לילדים מתגלגל בראש ואנחנו יודעים שכדאי לעשות זאת, אבל אולי בשנה הבאה...
אפשר לנצל את המומנטום, ולפתוח לקטנים חיסכון אישי  משלהם, עם הפקדה חודשית, ובנוסף הפקדות כשמצטבר סכום כסף שרוצים לחסוך. סוכן פיננסי אישי של מבטח סימון ישמח לסייע לך לבחון פתרונות לחיסכון, כמו פוליסת חיסכון וקופת גמל להשקעה, ולבחור יחד איתך את רמת הסיכון ומסלול ההשקעה. ליצירת קשר לחץ כאן.


 

שים לב: האמור בכתבה זו מהווה מידע מקצועי כללי בלבד ואינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ פרטני מבעל רישיון.  כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום. אין להעתיק ו/או לפרסם ו/או לצלם ו/או להפיץ ו/או לעשות כל שימוש במידע ו/או כל חלק ממנו ללא רשות בכתב ומראש מאת מבטח סימון סוכנויות לביטוח.

רוצה לשמוע עוד?

שם מלא
דואר אלקטרוני
טלפון
page url
page title