לעתיד הלא רחוק כל כך-פתרונות פנסיוניים לשכירים ולעצמאיים

ימי הפנסיה שלכם אולי נראים רחוקים מאוד, אבל למעשה אם תחשבו את פרק הזמן שנותר לחסוך לטובת איכות חיים ובטחון כלכלי לעת פרישה, תופתעו לגלות שהזמן קצר ומלאכת החיסכון מרובה. חסכון פנסיוני הוא שם כולל למגוון תכניות פנסיוניות כגון קרנות פנסיה, ביטוחי מנהלים קופות גמל והשתלמות לשכירים ועצמאיים המאפשרות לכם לדאוג לעתיד עוד היום.

 

בטחון כלכלי לשכירים ועצמאיים

נתחיל בדמיון בין שני המקרים: ככל שתקדימו להתחיל ולחסוך-כך תגדל בהתאם הקצבה החודשית שלכם. מעבר לכך, המטרה בחיסכון לגיל הפרישה זהה עבור החוסך העצמאי והן עבור החוסך השכיר. מאחורי החיסכון באמצעות קרן הפנסיה עומדות שלוש מטרות, הראשונה היא להעניק לנו קצבה חודשית קבועה, אשר עשויה להוות מרבית מההכנסה החודשית שלנו בהגיענו לגיל הפרישה. מטרה נוספת קיימת בחלק מהפתרונות הפנסיוניים והיא מההפרשה החודשית של חלק מהכספים לטובת כיסוי ביטוחי למקרה של אבדן כושר עבודה. המטרה הנוספת היא מענה כלכלי או בצורת קצבה חודשית או סכום חד פעמי בהתאם לתקנון הקרן ותנאי התכנית, לבני המשפחה במקרה מוות חלילה. קרנות השתלמות וביטוחי מנהלים לשכירים ועצמאיים, הנם אפיקי חיסכון שלרוב אינו כולל רכיב ביטוחי והן אינן מעניקות כיסוי במקרים של אבדן כושר עבודה.

 

קרנות פנסיה, השתלמות וביטוחי מנהלים - פתרונות פנסיוניים לשכירים

החל משנת 2008 כלל המעסיקים חויבו במסגרת צו ההרחבה לפנסיית חובה, להפקיד כספים לטובת חסכון פנסיוני ולפיצויי פיטורין לעובדים שלהם. אם אתם עמיתים בקרן הפנסיה או בביטוח מנהלים המועסק כשכיר, ההפקדה לחסכון הפנסיוני שלכם מתבצעת באמצעות תלוש השכר, והכספים המועבר לחברת הביטוח או קרן הפנסיה מועברים ישירות על ידי המעסיק. תכנית הפנסיה אליה מפקיד המעסיק שלכם היא התכנית אליה ביקשתם להצטרף בתחילת ההעסקה שלכם, בין אם בחרתם לפתוח תכנית חדשה ובין אם בחרתם להפקיד לתכנית פנסיונית אליה הפקדתם אצל המעסיק הקודם.

בין מגוון הפתרונות הפנסיוניים לשכירים תוכלו למצוא גם את קרן ההשתלמות. קרן ההשתלמות בניגוד לקרן הפנסיה היא אינה חלק מצו ההרחבה לפנסיית חובה. קרן השתלמות לרוב ניתנת כהטבה ושיפור התנאים הסוציאליים במסגרת הסכם העבודה של העובד או בהסכמים קיבוצים וצווי הרחבה אחרים החלים על העובד. קרן השתלמות היא אפיק חסכון לטווח בינוני, אשר הכספים הנצברים בה לרוב ניתנים למשיכה בתום שש שנים מחודש ההפקדה הראשונה בקופה (אך זו אינה חובה כמובן), זאת ללא מס כלל עבור הכספים שהופקדו עד תקרת המס ומעליה מס על הרווחים בלבד. לחשבון שלכם בקרן ההשתלמות תוכלו להפקיד ממעסיק אחד בלבד, אם אתם מועסקים בשני מקומות עבודה או יותר ובכולם המעסיק בוחר להפקיד לכם לחסכון גם בקרן השתלמות, יהיה עליכם לפתוח קרן השתלמות נפרדת עבור כל אחד מהמעסיקים

 

עצמאיים בשטח-מגוון פתרונות פנסיוניים לעצמאיים

בעלי עסק עצמאי כבר מורגלים למציאות בה לצד הכנסות העסק ישנן גם לא מעט הוצאות, שאותן הם נושאים בעצמם על כתפיהם. בינואר 2017 נוספה לעצמאיים החובה להפקיד עבור עצמם כספים לחסכון פנסיוני. מתוקף היותם עצמאיים, את מלא ההפקדה על כל רכיביה משלמים ע"י העצמאי בלבד. גם כאן, קיימים מגוון פתרונות פנסיוניים לעצמאיים, המאפשרים לכל בעל עסק לבחור עבורו את התכנית הנכונה ביותר, לצד העמידה בתנאי מינימום הפרשה חודשית לחסכון. בגין ההפקדות לחסכון פנסיוני, ייהנו העמיתים העצמאיים מהחזרי וזיכויי מס בגין ההפקדות ועל רווחי הקופה, בהתאם לתקנות מס הכנסה ובכפוף להוראות החוק. אותן הטבות מס לעצמאיים החוסכים בתוכניות פנסיוניות בקרנות פנסיה, ביטוחי מנהלים קופות גמל והשתלמות לעצמאיים, משמעותה תשלומי מס וביטוח לאומי קטנים יותר כך מעודדת הממשלה הגדלה של סכומים שיעמדו לרשות העצמאי לעת פרישה.

 

בין אם אתם שכירים או עצמאיים, הבחירה של תכנית חסכון פנסיוני הנה החלטה חשובה, המצריכה תכנון מוקדם ומקצועי, בכדי להתאים עבורכם את התכנית המתאימה ביותר לצרכים שלכם ושל בני משפחתכם ולעתיד בטוח יותר. אנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם מוקד השירות של מבטח סימון, לתאם פגישה עם אחד מסוכני הביטוח הפנסיוני שלנו ולבנות עבורכם תכנית פנסיונית מותאמת אישית.

 

שים לב: האמור בכתבה זו מהווה מידע מקצועי כללי בלבד ואינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ פרטני מבעל רישיון. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים באתר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום. אין להעתיק ו/או לפרסם ו/או לצלם ו/או להפיץ ו/או לעשות כל שימוש במידע ו/או כל חלק ממנו ללא רשות בכתב ומראש מאת מבטח סימון סוכנויות לביטוח.

רוצה לשמוע עוד?

שם מלא
דואר אלקטרוני
טלפון
page url
page title