פנסיה, ביטוח חיים, ביטוח בריאות, קרן השתלמות, בכל חודש אתה מפקיד כסף לטובת קרנות וביטוחים שונים, על מנת שפעם, בעתיד, תוכל ליהנות מהם. דוחות הביטוחים והקרנות הפכו ידידותיים יותר וזמינים יותר באמצעות  האזור האישי, וכדאי לבחון אחת לשנה לפחות את מידת ההתאמה שלהם לצרכים המשתנים שלך.


 

האם אתה חוסך מספיק כסף לפנסיה?


אם אתה שכיר, המעסיק משלם כל חודש לפנסיה שלך. אם אתה עצמאי אתה ודאי מפקיד כעצמאי. חלק מההפקדות, עד לתקרה מסוימת, נהנות מהטבות מס. אם רמת ההכנסה שלך עלתה בשנים האחרונות, כדאי לבדוק את התאמת התוכנית הפנסיונית להטבות המס העדכניות – יכול להיות שאם תחסוך יותר, תיהנה מהטבות מס גבוהות יותר.

על מנת לבדוק אם אתה חוסך מספיק, כדאי לפני הכל לבדוק מה גובה הקצבה הצפויה לך בגיל פרישה. תוכל למצוא את גובה הקצבה הצפויה באזור האישי שלך  באתר, או להתנסות במחשבונים של החברות השונות. אומנם סכום זה הוא אומדן ולא ניתן לדעת מראש את הסכום המדויק, אבל הוא יכול לתת לך כיוון לגבי מצבך.

כעת, עליך לאמוד את ההוצאות החודשיות שלך הצפויות בפרישה והאם הפנסיה מתאימה להוצאות אלו. תוכל לשאול אנשים שאתה מכיר שיצאו כבר לגמלאות ואורח החיים שלהם דומה לשלך, או לנסות לחשב על סמך ההוצאות שלך היום. אמנם חלק מההוצאות, דוגמת חינוך ילדים- לא יהיו לך בגיל הפנסיה, אבל סביר להניח שיהיו לך הוצאות נוספות, שאינן קיימות היום, למשל יהיה לך יותר זמן פנוי לנסיעות לחו"ל. לסכום שהגעת אליו כדאי להוסיף כ- 10%-15%, טווח ביטחון להוצאות לא צפויות.

וכעת לחשבון פשוט, האם הסכום שאתה צפוי לקבל תואם את הסכום שנחוץ לך? בכל מקרה, אתה מוזמן לפנות לסוכן הביטוח שלך שרואה את התמונה המלאה ויוכל לבחון יחד איתך כמה נכון לך לחסוך בהתאם לצפי של גובה הפנסיה שלך ולדרישות הכספיות שלך לעתיד

 

האם אתה חוסך מספיק כסף בקרנות השתלמות?

קרן השתלמות הינה חיסכון הנהנה מהטבות מס. המעסיק שלך (אם אתה שכיר) ואתה חוסכים יחד, עבורך. אמנם קרן השתלמות יכולה לשמש גם לחיסכון לטווח בינוני, אבל אם תחליט שלא למשוך את כספי הקרן לפני גיל פרישה, הקרן יכולה להוות עבורך חיסכון נוסף חשוב ומשמעותי לתקופת הפרישה. חיסכון זה נהנה מהטבות מס, וכמו כן תוכל לבחור איך למשוך אותו- בסכום חד פעמי או במספר משיכות.
אם אתה עצמאי, הטבת המס ניתנת להפקדה של עד 7% מההכנסה החייבת ועד לתקרת הפקדה שנתית 18,480 ש"ח, נכון ל-2015 גובה התקרה משתנה בכל שנה בהתאם לתקרות מס הכנסה.
בנוסף, אם תמשוך את הכסף לאחר שש שנים או יותר מיום פתיחת הקרן (או לאחר שלוש שנים לצורך לימודים), תיהנה גם מפטור ממס על רווחי הון שצברה הקרן, עד לתקרה. גם שכיר זכאי לפטור ממס ריווחי הון שצברה הקרן, עד לתקרה.

 

האם סכום ביטוח החיים שלך מספיק?

נכון, אף אחד לא אוהב לחשוב על זה, אבל חשוב לוודא שבמקרה של מוות חלילה, תישמר רמת החיים של בני משפחתך.

סכום ביטוח החיים הנכון תלוי ברמת ההכנסה שלך, האם יש בת/בן זוג, מספר הילדים שלך, גילם, ולאיזו רמת חיים רגילים בני משפחתך. ככל שיש לך יותר ילדים, וככל שהם צעירים יותר ורגילים לרמת חיים גבוהה יותר, כך בסופו של דבר, נדרש סכום ביטוח חיים גבוה יותר. כל הנתונים האלו יעזרו לך להבין איזה אחוז מסכום ההכנסה החודשית שלך אתה רוצה, ויכול להבטיח לבני משפחתך. זהו סכום ביטוח החיים הנכון לך ולמשפחתך.

בזמן שאתה בודק מה גובה סכום זה כיום והאם הוא תואם לדרישה שלך, אל תשכח לבדוק שבני המשפחה שאתה מעונין לדאוג להם אכן מופיעים כמוטבים. אם שינית סטטוס, למשל התחתנת או נולדו לך ילדים, יכול להיות שרשימת המוטבים איננה מעודכנת.

בנוסף, אם רמת ההכנסה שלך ירדה בשנים האחרונות, חשוב שתוודא כי הכיסויים הביטוחיים לא נפגעים.

 

האם אתה נהנה מכיסוי מתאים בביטוח הבריאות?

תחום הרפואה מתקדם ומשתפר, ובהתאם לו גם תחום ביטוחי הבריאות דינמי ומתעדכן. כדי לדעת איזה כיסויים יש לך בביטוח הבריאות היכנס לאזור האישי  באתר האינטרנט של מבטח סימון או לאתר הבריאות של הארגון שלך במידה ואתה מבוטח דרך מקום העבודה שלך.

בנוסף, סוכן הביטוח שלך יוכל לעדכן אותך בחידושים בתחום, ולהציע לך הרחבות שרלוונטיות לך, בחלק מהמקרים אפילו ללא תוספת תשלום.

 

חושש שהסכומים שאתה מפקיד לא מספיקים? או שאולי אתה רוצה דעה נוספת?

כדאי לך לקבוע פגישה עם סוכן הביטוח שלך. סוכן ביטוח מקצועי ומיומן יוכל לחשב את הקצבה החודשית שאתה עתיד לקבל בגיל הפרישה יחד עם סכום הכסף שנצבר עבורך בקרן ההשתלמות, וביחד תוכלו לראות אם הסכום מספיק לך, ואם לא- מה הן האפשרויות שעומדות בפניך. אותו סוכן יוכל גם לקבל ממך את כל המידע הרלוונטי ולהמליץ לך על גובה סכום ביטוח החיים הנכון ביותר עבורך ועבור בני משפחתך.